Hasan Aksakal

Hasan Aksakal

Yazar-Akademisyen

Biyografi

(d.1983) Witwatersrand, Uludağ ve İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim gördükten sonra, doktorasını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında tamamladı. Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yardımcı doçent olarak görev aldıktan sonra ABD’deki North Carolina Chapel Hill Üniversitesi tarih bölümünde, doktora-sonrası araştırmacı (post-doc fellow) olarak çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca Mainz’daki Leibniz-Institut für Europäische Geschichte ve Berlin’deki Humboldt-Universität’te misafir araştırmacı olarak bulunan Aksakal, Alfa Yayınları için editörlük, Tarih Vakfı Yurt Yayınları için yayın koordinatörlüğü, Orient-Institut için ise kitapçık çevirileri yaptı. VakıfBank Kültür Yayınları’nın kurucu yayın müdürü olan Hasan Aksakal, Milli Savunma Üniversitesi’nde yarı-zamanlı olarak ders vermekte; Romantizm Çalışmaları üzerine seminerler düzenlemektedir. 

 

Romantizmin yanı sıra Aydınlanma felsefesi, Oksidentalizm, 19. yüzyıl Avrupa tarihi ve modern Türkiye’nin entelektüel tarihiyle ilgilenen; bu alanlarda elli civarında telif araştırma makalesi ve kitap bölümü bulunan Hasan Aksakal’ın Türk Politik Kültürde Romantizm ve Avrupa Romantizmi ile ilgili pek çok farklı esere imza atmıştır. 

 

Hasan Aksakal, Aydınlanma düşüncesi ve modernite ile birlikte değişen sosyolojik koşulların, dünyanın fiziksel ve toplumsal sınırlarını nasıl dönüştürdüğünü bizimle paylaşacak.  

back to top