Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan

Akademisyen

Biyografi

(d. 21 Ocak 1965, İstanbul), Türk akademisyen. Oxford Üniversitesi Harris Manchester College CRIC (Çatışma Çözümü Merkezi) kıdemli üyesidir. İstanbul Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, İTBF – Dekanı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı, Politik Psikoloji Merkezi Müdürüdür.

TED Ankara Koleji’nin ardından 1986’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nü bitiren Arıboğan, aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi‘nde lisansüstü eğitimine başlamış ve 1987 yılında Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak akademik hayata girmiştir. 1993 yılında doktor, 1998 yılında doçent unvanlarını alan Arıboğan İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nde Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirerek terör ve güvenlik konularında uzmanlaşmıştır. 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde göreve başlayan Arıboğan, 2003 yılında aynı üniversitede uluslararası ilişkiler alanında profesör unvanı almıştır.

Yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve on kitabı bulunmakla birlikte aynı zamanda Albert Einstein tarafından kurulan Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk seçilen iki Türk akademisyenden birisidir.

Nobel Barış Ödülü adayı ve politik psikoloji biliminin kurucularından psikanalist Vamık Volkan ve IRA’ya silah bıraktırmasıyla tanınan Kuzey İrlanda Parlamentosu’nun ilk sözcüsü ve Liberal Enternasyonal eski başkanı ve halen Birleşik Krallık Lordlar Kamarası üyesi psikoterapist Lord Alderdice ile birlikte International Dialogue Initiative çalışma grubu ile çalışmakta ve söz konusu çalışma grubunda konunun uzmanları ile dünyadaki sorunlu alanlarda terörizm ve iç çatışmaların yarattığı olumsuz psikolojik etkilerin bertaraf edilmesi amaçlı çalışmalar yürütmektedir. 

 

Profesör Arıboğan, küreselleşmenin zihinsel yapımızı nasıl sınırladığını ya da değiştirdiğini anlatarak, global düşebilmenin kapılarını bizlere açacak. 

back to top